Maliny chuťou osviežujú a opíjajú. Tradičná malinovica detto!
Pri decentnom popíjaní hrejivého štamperlíka ovocnej pálenky svet bol, je a vždy bude o niečo krajší. Životom preskúšaní Gorali by vám o tom vedeli rozprávať. Aj im totiž tradičná slivovica či hruškovica zlepšovala náladu a poskytovala psychohygienu pri náročných prácach a gazdovaní v neúprosných podmienkach horského prostredia. Okrem klasického ovocia im však učarovali aj maliny, ktoré po precíznej destilácii dokázali dokonale osviežiť všetky goralské zmysly. Dnes si vďaka šľachtenému nápoju vedia chuťový zážitok užiť takmer všetci pozemšťania.
Jadierka malín z doby kamennej
Či už ich po odrhnutí rýchlosťou svetla nahádžete do úst, alebo si z nich upečiete nadýchaný koláč či pripravíte osviežujúci nápoj, rozhodne sa vám vaše chuťové poháriky odvďačia. Zážitok z plodov šťavnatých malín výraznej červenej farby, ktorých zamatová aróma dokáže v ústach priam explodovať, je dosť pádnym dôvodom na ich každoročné pestovanie. Vďaka archeologickým vykopávkam vieme, že maliny pochádzajú už z čias neolitu, čo bola mladšia doba kamenná! Už v čase stredoveku boli miniatúrne bobuľky považované za liečivú rastlinu, ktorú v obrovským množstvách pestovali najmä v kláštoroch. Ide o dva metre vysoký listnatý ker, ktorý sa začal pestovať na Kréte, odkiaľ sa neskôr rozšíril až k starovekým Rimanom. V našich končinách sa maliník začal výraznejšie pestovať od 16. storočia.
Spiš sa snúbi s malými bobuľkami
Veľkou výhodou pestovania malín je to, že dokážu rásť aj v nadmorskej výške nad 2000 m, pričom sa poľahky vedia vysporiadať s miernym aj chladnejším klimatickým podnebím. Ich korene sa nachádzajú hneď pod povrchom zeme a teda môžu ľahko vyschnúť. Aj z tohto dôvodu maliny milujú vlhkú pôdu a dokonca im nevadí ani mierny polotieň. Ich prednosťou je neskoré kvitnutie, takže aj v chladnejších oblastiach sa vyhnú jarným mrazom. Z týchto okolností je jasné, že podobné podmienky im vyhovujú aj v našich záhradách. Potenciál tohto ovocia sa v priebehu rokov najviac snažili využiť Gorali, pre ktorých boli drsné životné podmienky spod štítov a kopcov Vysokých Tatier ako stvorené pre zdarné pestovanie jedinečných malín.
Červené zvony panenskej prírody
Tak ako aj charakter Goralov zdobí na jednej strane fyzická sila, podmienená duchovnou čistotou, a na tej druhej zas morálna citlivosť, tak aj maliny sa navonok prezentujú drsnou povahou, no s precitliveným vnútrom. V preklade to znamená, že veľa nevydržia a rýchlo podliehajú skaze. Treba ich teda skonzumovať pomerne rýchlo, pretože prezreté padajú na zem. No a keďže Gorali pestovali maliny kde prišlo, čerstvé ich jesť postupne nestíhali. Aj preto sa snažili chuť ovocia preniesť do konečného produktu, ktorý by sa podobal ostatným tradičným liehovinám. Spojením éterického ovocného destilátu s plodmi malín zo spišských záhrad bol vytvorený exkluzívny nápoj, ktorého receptúra je dnes odzrkadlená v tradičnej Malinovici Goral. Poctivo zbierané plody s divokou omamnou vôňou v nápoji zanechávajú nezabudnuteľný dojem. Nechajte preto aj vy omámiť svoje zmysly tradične ovocnou silou Goralských malín.