Symbol, hrdosť, krása Slovenska. Útočisko pre tých, ktorí túžia po oddychu, zážitkoch či pokoji svojej duše. Áno, tušíte správne. Reč je o Vysokých Tatrách, v ktorých sa snúbi tá najčistejšia príroda s tajuplnými, nebezpečnými, no pritom nádhernými skalami. Úžasná scenéria pestrých farieb, liečivých bylín a tatranskej zvery z pod štítov Tatier dotvorená krásami Pienin sa nachádza v tom najkrajšom regióne, na Spiši. Oblasť okrem toho oplýva hektolitrami krištáľovo čistej vody Tatranských minerálnych prameňov. I preto tu už od pradávna prekvitá výroba alkoholických nápojov, podmienená tou najstaršou liehovarskou tradíciou na Slovensku.
Blízko, a predsa ďaleko!
Na svete je mnoho krajín s krásnou scenériou, no len málo je takých, kde sa na malom území nachádza taký rozsiahly počet prírodných úkazov. Jaskyne, liečebné kúpele, stredoveké hrady a zámky či kultúrne pamiatky, ktoré sú dokonca zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na prvé miesto však jednoznačne patrí Slovenská pýcha v podobe štítov Vysokých Tatier. Mnoho Slovákov nevie o Tatrách, ich histórii či súčasnosti takmer nič. Dokonca je veľa takých, ktorí naše hory videli tak nanajvýš z fotky alebo televízie, nie to ešte aby sa vybrali na skalnatú túru. Pritom emócie na stenách vrchov v objatí snehových mrakov sú tým najlepším balzamom pre zdravie, šťastie či energiu.
Slovenské Alpy plné symbolov
Tatry sú miniatúrne veľhory so skvostnou koncentráciou prírodných krás na veľmi malej ploche. Významnou súčasťou ich bohatstva je fauna a flóra. Najznámejšia je zaiste rodinka kosodrevín, ktorá neustále pumpuje do okolia omamne čistý kyslík. Naše nohy pri prechádzke míňajú viac ako 1300 druhov rastliniek. Natrafiť môžete na tradičné kamzíky či svište, pričom stretnúť sa určite nebudete chcieť „zoči voči“ s najväčšou tatranskou šelmou, s medveďom hnedým. Čoho sa určite nemusíte obávať, je stretnutie s Goralmi. Horskí muži, zocelení ťažkými životnými podmienkami v surovom tatranskom prostredí, vás privítajú veľkorysou náladou, podmienenou ich tradičnou kultúrou, hodnotami či zvykmi.
Vyše 300 ročná tradícia pálenia
Od obyčajných sedliakov aj od meštianskych ľudí sa Gorali odlišovali nielen mentalitou, ale hlavne vysokou temperamentnosťou. Vedzte, že bez spevu, plného brucha či omámených zmyslov z ich tradičného prípitku, od Goralov neodídete. Ojedinelá čírosť tatranských prameňov sa totiž stala základom pri výrobe nadčasových alkoholických nápojov, ktoré dopomáhali Goralom pri každodenných bojoch o prežitie. Na dokonalú kombináciu tela i ducha s ohnivým temperamentom už po stáročia úspešne nadväzuje výroba liehu v Spišskom regióne. Ide nielen o morálne právo pokračovať v tradícii, ale vzhľadom k histórii aj povinnosť, ktorú sme dlžní postupne vynahradzovať našim predkom. Tak hor sa do Tatier a na zdravie!